Haberler Kadın Twitter Köşesi

Pizza Pizza’nın Alkışı Hak Eden Dünya Kadınlar Günü Kampanyası ve Hakkında Atılan 10 Tweet!

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bir başka deyişle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. 8 Mart 1857’de 40.000 dokuma işçisi, çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla greve başladı. Çıkan olaylar neticesinde fabrikada büyük bir yangın meydana geldi ve 129 kadın işçi hayatını kaybetti. 1910 yılında Kophanag’da düzenlenen kadınlar konferansında, tekstil fabrikasında 8 Mart 1857’de meydana gelen bu üzücü olayın anısına 8 Mart’ın kadınlar için bir mücadele günü olarak belirlenmesi gerektiği önerisi sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Kadın haklarının savunulduğu ve 8 Mart 1857’deki olaylarda hayatını kaybeden 129 emekçi kadının anıldığı Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya’da ve İsviçre’de kutlanmaya başlandı. 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda tarih 8 Mart olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler ise tam 66 yıl sonra 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.

Kadınlar Günü’nde birçok marka, konu hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli paylaşımlar ve kampanyalar gerçekleştirdi. Ancak içlerinden biri var ki, insanların büyük beğenisini kazandı ve Twitter’da en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Pizza Pizza, bugün ilginç bir kampanyaya imza atarak sınırlı sayıdaki kodlara sahip pizzaları, belirttikleri siteden kampanyaya katılmak istediğini belirten müşterilerinden kod kazananlara, eksik bir şekilde gönderdi. Her pizzada ise kadınlar ile ilgili bir istatistiğe değinilerek konu hakkında farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Müşterilerinden #buiştebireksikvar hashtag’i ile pizzalarının fotoğrafını çekip Twitter’da paylaşmalarını ve pizzalarda değinilen konular hakkında bilinç oluşturulmasını hedefledi.

Biz de Pizza Pizza’nın bu duyarlı ve başarılı kampanyasını takdir ediyor; bu vesile ile dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak, eşit ve adil bir dünya diliyoruz.

Pizza Pizza’nın bu güzel kampanyası hakkında atılan Tweet’lere geçelim:

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.

İlgini Çekebilir